crkva sv. Jure

Crkva sv. Jure mučenika u Birnju nalazi se na uzvisini.  Ima staru presvođenu apsidu. Ona je ostatak stare crkve koju su oko 1433. god. podigle neke šibenske obitelji. Današnja crkva je vjerojatno iz XVIII. stoljeća. Produžena je i popravljana 1887. i 1904. godine. Godine 1936. podignuta je preslica s dva zvona. Na oltaru je slika Bogorodice s Djetetom i sv. Jeronimom i još nekim svecem biskupom, barok. God. 2004. nabavljena je nova slika Gospe od sedam žalosti. Zvonik je g. 2005. temeljito obnovljen i zvona elektrificirana.

Oko crkve su stećci s ukrasima.

CRKVE SV. JURJA I SV. PETRA U DANILO BIRNJU

U poznatim povjesnim izvorima ne navodi se točna datacija crkve sv. Jurja. Međutim, na osnovu nekih činjenica, može se predpostaviti da je ona postojala u 13. st.

Osnutkom šibenske biskupije 1298. u popisu župa koje su pripale novouspostavljenoj biskupiji navodi se i župa Biranj.

Postojanje župe Biranj 1298. upućuje i na postojanje crkve sv. Jurja, budući da je crkva sv. Petra izgrađena 1409. na ostacima crkve čiji su temelji otkriveni 1904. po nekima iz starokršćanskoga doba.

Iz presude krbavskog biskupa 1197. da šibenskom svećenstvu pripada trećina darova od posvete crkava u Šibeniku, Morinju i Mokrom, a budući da je Mokro jedno od najstarijih naselja na području današnjeg Danilo Birnja, može se prepostaviti da je tada građena ili obnavljana crkva sv. Jurja nakon čega ju je trebalo i posvetiti.

Dolaskom Turaka u 16. st. porušene su i ove crkve. Na Coronellijevom prikazu Šibenika i okolice iz 17. st, vidi se i crkva sv. Jurja, iako porušena djeluje impozantno.

Prestankom turske opasnosti u sačuvanoj apsidi crkve sv. Petra iz predturskog razdoblja uređena je kapela, a 1744. je produžena, te postaje ukopišno mjesto šireg područja.

U crkvi je domaći majstor Spica izradio drveni oltar s prikazom sv. Petra, sv. Pavla i sv. Josipa u donjem djelu, dok je u gornjem dijelu prikazano navještenje arkanđela Gabrijela B. D. Mariji, iz ovoga vremena je i korpus propetoga Krista rad tirolske škole.

Vjerovatno krajem 18. st. obnovljena je i crkva sv. Jurja te postaje ukopišno mjesto zapadnog Birnja, istočne i južne Dubrave. Po predaji obnovile su je neke žene. Talijanski umjetnik Gijacomo Bijanchi 1827. nanovo je kako navodi podigao oltar sv. Jurja. Na žalost od ovog drvenog oltara za obnove 70-ih godina 20. st. sačuvana je samo oltarna slika, koja prikazuje Bogorodicu s Isusom kako drže krunicu, te sv. Jurja i nekog papu. Crkva sv. Petra u cijelosti je obnovljena 2007., dok sv. Jurja 1991., a 2005. je obnovljen zvonik, čija zvona su tada i elektrificirana.

Vaša IP adresa je: 54.198.108.19
Server Time: 2017-11-23 23:15:06